SPECIALISTĖS KOMENTARAS: Patarimai – kuo pakeisti botoksą/hialuroną. Ar įmanoma?

SPECIALISTĖS KOMENTARAS:

Patarimai – kuo pakeisti botoksą/hialuroną. Ar įmanoma?

į klausimus atsako estetinės medicinos specialistė  Lina Blažė

Kada žmonės turėtų susirūpinti odos būkle norėdami išvengti raukšlių? Ir kokie pirmieji žingsniai turėtų būti?

Odos senėjimas yra natūralus biologinis procesas, jos pagrindinės odos senėjimo priežastys yra fiziologiniai organizmo pokyčiai, t.y. hormonų pokyčiai, paveldimumo dėsningumai, atmosferos užterštumas, saulės spindulių poveikis, netinkama odos priežiūra namuose, vitaminų ir mineralų trūkumas, netinkama mityba.

Odai senstant silpnėja pagrindinės odos funkcijos: regeneracija, maitinimas, drėkinimas, deguonies pasisavinimas ir apsauginės savybės. Oda tampa sausa, atsiranda mimikos ir senatvinių raukšlių. Odos senėjimą įmanoma sulėtinti, t.y. sumažinti senėjimo požymius ir suteikti odai jaunatviškesnę išvaizdą, ją nuolat maitinant ir drėkinant. Oda atgauna grožį ir gyvybę, jei yra maitinama reikiamomis veikliosiomis medžiagomis, kurios aktyvina ląstelių funkcijas. Reikia atsiminti, kad norint turėti gražią odą 40 metų amžiaus, ją reikia tinkamai prižiūrėti nuo 30 metų; o odos priežiūra nuo 40 metų lemia 50 metų moters išvaizdą.

Kai kurie grožio centrai siūlo įvairias botokso, hialiurono rūgšties ar kitokias injekcijas. Visa tai – intervencija į kūną. Kaip būtų galima to išvengti? Kokias alternatyvias procedūras galima rinktis, siekiant sumažinti raukšles ir palaikant odos elastingumą? Kaip šios procedūros veikia odą? (galima paminėti pačias veiksmingiausias). Ar veiksmingos kosmetikos priemonės nuo raukšlių? Kokia dažniausia jų cheminė sudėtis? Ir kaip jos veikia odą?

Norint kuo ilgiau išsaugoti sveiką, gražią ir jaunai atrodančią odą be intervencijų į kūną, t.y. be botokso, hialiurono rūgšties ar kitų injekcijų, reikia ją nuolat rūpintis. Nepakanka vien tik nuprausti vandeniu ir patepti kremu. Odos poreikiai kur kas didesni, ją reikia tinkamai valyti, prausti specialiomis priemonėmis, vieną ar du kartus per savaitę atlikti pilingą, masažą, maitinti ją natūraliomis kaukėmis.

Palaikyti odos tonusą ir elastingumą padės kosmetinės priemonės, kuriose yra kolageno. Vitaminas A (retinolis) – būtinas, kad ląstelės intensyviai atsinaujintų ir gamintųsi kolagenas. Jis yra vienas iš populiariausių kosmetikos priemonių, skirtų odos senėjimui sustabdyti, komponentų.

Ne mažiau svarbu odą drėkinti ir maitinti. Kasdien drėkinant, ji išlieka lygi, stangri ir jaunatviška. Puikiai odą maitina vaisių, daržovių kaukės, žaliosios arbatos kompresai.

Taip pat brandžiai odai puikiai tinka masažas, gerinantis odos kraujotaką. Atliekant masažą dirginami odos ir raumenų receptoriai, iš kurių signalas perduodamas į Centrinę nervų sistemą. Tai pagreitina odos oksidacinius-redukcinius procesus, pagerėja odos ir raumenų kraujotaka, odos aprūpinimas maisto medžiagomis. Masažo metu nuo odos mechaniškai pašalinamos suragėjusios ląstelės, pagerėja odos aprūpinimas deguonimi, suintensyvėja prakaito ir riebalinių liaukų veikla.

Kokios veiksmingiausios kosmetikos priemonės nuo raukšlių? Norint gauti maksimalų efektą, reikia reguliariai naudoti tokias kosmetines priemones, kurių sudėtyje būtų antioksidantų. Labiausiai efektyvūs antioksidantai, naudojami kosmetinėse priemonėse yra vitaminai A, E, S, K, rutinas, kofermentas selenas, aminorūgštys cisteinas, gliutadionas. Karotinoidai – šaltalankio, erškėtuogių aliejus, aliejiniai morkų, petražolių ekstraktai. Flavonoidai – žaliosios arbatos ekstraktas, ginko biloba.

Kitos labai svarbios ir efektyvios priemonės nuo raukšlių yra odos drėkinimas ir epidermio barjero atstatymas. Gera drėkinanti ir minkštinanti priemonė vizualiai pagerina odos išvaizdą, mažindama raukšlių ryškumą, darydama odą skaistesne ir lygesne. Į drėkinančių kremų sudėti senstančiai odai turėtų įeiti keramidai arba fosfolipidinės emulsijos, aliejai, antioksidantai, hialiurono rūgštis arba gerai išvalytas alijošiaus aliejus, AHA rūgštys, hidrolizuoti baltymai ir amonorūgštys. Jeigu odai trūksta riebalų, tai rekomenduojama naudoti kremus su okliuziniu poveikiu. Į jų sudėti gali įeiti vazelinas, mineraliniai aliejai, skvalenas. Tik jų negalima naudoti ilgai, nes galima gauti atvirkštinį efektą – oda taps jautri ir pradės greičiau senti.

Taigi pagrindinės alternatyvios procedūros raukšlių sumažinimui rekomenduojama odos senėjimą koreguoti tik kompleksiškai: naudoti tinkamas kosmetines priemones ir procedūras, odos valymas (demakiažas), giluminis veido valymas, masažas, natūralių kaukių naudojimas bei tinkamo veido kremo (atsižvelgiant į odos savybes) pasirinkimas, vesti sveiką gyvenimo būdą, atsižvelgti į paveldimumo dėsningumus.

Skirta žurnalui “Prie kavos” Nr. 10